AUSTRIA 2023
Po 12 latach Grodziski Chór Bogorya znowu udał się do Weiz – miasta partnerskiego Grodziska Mazowieckiego. 29 sierpnia, w przeddzień podróży, daliśmy koncert w Mediatece, którym zainaugurowaliśmy I Grodziską Senioradę, a już następnego dnia rano dziewczęta siedziały w autokarze, żeby na wieczór dojechać do nowoczesnego hotelu JUFA, w którym byliśmy zakwaterowani.
Plan trzydniowego pobytu był urozmaicony i dość intensywny. 31 sierpnia rano pojechaliśmy zwiedzać Graz, gdzie zobaczyliśmy m.in. renesansowy dziedziniec Parlamentu Styrii, wjechaliśmy kolejką linową na wzgórze zamkowe – Schlossberg, zwiedziliśmy filharmonię (Musikverein) i wysłuchaliśmy melodii granych przez zabytkowy kurant. Po południu oczywiście odbyła się półtoragodzinna próba w Hali Ludowej (Volkshalle) w Weiz.
Piątek 1 września rozpoczęliśmy od trzygodzinnych nagrań w Hali Ludowej, po których poszliśmy na długi spacer z przewodnikiem po Weiz. Dominantą zwiedzania była prezentacja organów w bazylice Weizbergkirche podczas której mogliśmy zapoznać się z tajnikami budowy i działania instrumentu, a nawet przejść pomiędzy rzędami grających piszczałek. Wieczorem nadeszła chwila odpoczynku, którą niektóre dziewczęta wykorzystały na grę w kręgle w naszym hotelu.
2 września przed południem mieliśmy trochę czasu wolnego, a po obiedzie szykowaliśmy się już do wieczornego koncertu w Hali Ludowej, który rozpoczął się o godz. 18. Przed nami wystąpił chór mieszany Voices Wides i dziecięcy chór miasta Weiz, a na początek i koniec koncertu wspólnie zaśpiewaliśmy „Music has brought us together” Jerryego Estesa w opracowaniu Johannesa Steinwendera – dyrygenta obu miejscowych chórów. Nasz występ został bardzo ciepło przyjęty, a szczególnym aplauzem publiczność nagrodziła nasze wykonanie utworu „Ich schreibe einen Brief” współczesnego austriackiego kompozytora Brunona Strobla.
Wszystko co dobre się szybko kończy, więc już w niedzielę wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Grodziska, żeby zdążyć na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Przez cały pobyt w Austrii opiekowali się nami nasi przyjaciele Reinhard Gütl i Johannes Steinwender, którym niniejszym składamy najserdeczniejsze podziękowania – Vielen Dank!!!
WIZYTA CHÓRU Z WEIZ
Od czwartku do niedzieli (17-20 listopada 2022 r.) naszym gościem był Jugendchor Weiz (Chór Młodzieżowy Miasta Weiz) pod dyrekcją Johannesa Steinwendera. Program pobytu był bogaty i urozmaicony, a jego kulminacją był wspólny występ obu zespołów w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który odbył się 18 listopada wieczorem. W pierwszej kolejności zaprezentował się Grodziski Chór Bogorya: grupa młodsza i starsza, potem Jugendchor Weiz, a na koniec połączone zespoły zaśpiewały razem dwie pieśni: „Regina caeli iubila” Michaela Praetoriusa i „Music has brought us together” Jerryego Estesa w opracowaniu Johannesa Steinwendera. Nasz wspólny występ był dla wszystkich wielkim przeżyciem i został bardzo przychylnie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność.
Program pobytu naszych gości był bogaty i urozmaicony: zwiedzili Grodzisk Mazowiecki, dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, centrum Warszawy oraz obejrzeli występ zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w nowej hali widowiskowo-sportowej. Przed koncertem „Śląska” odbyło się spotkanie integracyjne obu naszych zespołów osłodzone pysznym i pięknym tortem wykonanym w pracowni p. Błaszczyka.
Kontakty między naszymi zespołami sięgają lat 2011 i 2012, czyli wyjazdu Bogorii do Weiz i rewizyty chóru z Weiz w Grodzisku Mazowieckim. Podczas tegorocznego spotkania młodzieży Johannes Steinwender wyraził nadzieję, że na rewizytę Grodziskiego Chóru Bogorya w Weiz nie będziemy musieli czekać kolejnych 10 lat.
JADĄ WOZY KOLOROWE...
ODCZAROWANIE PANDEMII – WYJAZD DO MIĘDZYRZECZA WOŁOSKIEGO
15 czerwca 2022 r. Grodziski Chór Bogorya udał się w pierwszą od czasów pandemii podróż zagraniczną, której celem było Międzyrzecze Wołoskie na Morawach. Wyjazd ten był odnowieniem partnerstwa z tamtejszym chórem Coro Valacco, który jeszcze pod starą nazwą Basové G przyjmował nas w 2015 r., a rok później był naszym gościem.
Nasz chór wyruszył w podróż w środę po szkole, a pierwszy nocleg dziewczęta spędziły w Bytomiu, żeby we czwartek od rana udać się w dalszą drogę. W Czechach przewidziany był intensywny program: już pierwszego dnia chór zwiedził stare miasto i muzeum kapeluszy w Nowym Jiczynie, potem wspiął się do ruin zamku w Starym Jiczynie. Stamtąd udał się do Międzyrzecza Wołoskiego gdzie zwiedził bardzo interesujące obserwatorium astronomiczne. Dzień zakończył się próbą w miejscu koncertu.
W piątek rano był czas wolny, potem spacer po starym centrum Międzyrzecza, wyjście na zakupy i na obiad do restauracji. Po obiedzie chwila odpoczynku, próba w kościele i wspólny koncert z Coro Valacco pod dyr. Jany Krchákovej w kościele ewangelickim – najdłuższy i chyba najlepszy ze wszystkich naszych dotychczasowych występów. Punktem kulminacyjnym koncertu było wspólne wykonanie chorału „A na zemi upokojení” na zakończenie koncertu.
Sobota była przeznaczona na całodzienną wycieczkę do skansenu budownictwa ludowego w Rożnowie i na piękną górę Radhoszcz, na której poprzednia generacja chórzystek była już w 2015 r. Niedziela znowu była dość intensywna: rozpoczęła się od występu na mszy św. w Belotinie, po której chór pojechał zwiedzić zamek Helfštýn. Po półtoragodzinnym zwiedzaniu ruin zamku Grodziski Chór Bogorya posilił się pizzą i wybrał się w podróż powrotną do domu.
INFORMACJE O CHÓRZE
Grodziski Chór Bogorya
Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9
05-825 Grodzisk Mazowiecki
Chór powstał w listopadzie 2000 r. przy Ośrodku Kultury w Grodzisku Mazowieckim pod nazwą Grodziski Chór
Dziecięcy. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem jest chórmistrz, nauczyciel i autor publikacji
muzycznych dr Marcin Łukasz Mazur.
Z zespołem pracują także Anna Asińska i Barbara Kucharczyk.
KONTAKT
Telefon: +48 660 799 011
Email: mlmazur@bogorya.pl
Próby chóru odbywają się w Centrum Kultury w sali konferencyjnej na II piętrze
Grupa młodsza (klasy 1-6):
wtorek i piątek, 16.30-17.15
Chór koncertujący (od 7 klasy):
wtorek i piątek, 17.30-19
Media społecznościowe