ZŁOTY DYPLOM W ŁOWICZU

 Dobrą formę osiągniętą podczas wyjazdów do Austrii i na Słowację Grodziski Chór Bogorya wykorzystał w końcu października 2023 r. udając się na V Ogólnopolski Festiwal Chóralny im. Mikołaja Zieleńskiego do Łowicza. Festiwal odbywał się w charakteryzującej się doskonałą akustyką byłej barokowej kaplicy Muzeum w Łowiczu. Grodziski Chór Bogorya zaprezentował program złożony z utworów religijnych i świeckich, za który otrzymał 91 punktów i złoty dyplom.

SŁOWACJA 2023

 Wyjazdy zagraniczne nieczęsto zdarzają się chórom młodzieżowym, a Grodziski Chór Bogorya na przełomie lata i jesieni aż dwukrotnie wyjechał zagranicę, co można uznać za prawdziwy ewenement.

 Niespełna pięć tygodni po powrocie z Austrii, w dniach 6-8 października 2023 r., Grodziski Chór Bogorya wziął udział w międzynarodowym spotkaniu chóralnym w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Była to krótka, ale bardzo intensywna impreza, w której oprócz grodziszczanek uczestniczyły dwa miejscowe chóry ze Szkoły Artystycznej im. Jána Cikkera: Vodopád i Vodopádik.

 Pierwsza wspólna próba połączonych zespołów odbyła się 6 października – zaraz po przyjeździe polskiego chóru na Słowację. Była to dobra okazja do pobieżnego poznania i posłuchania się oraz do wspólnego śpiewu. W sobotę 7 października grodziszczanki udały się na dwugodzinne zwiedzanie miasta, a już w południe w Szkole Artystycznej im. Jána Cikkera odbyła się kolejna sesja wspólnych warsztatów chóralnych. Kolejna próba miała miejsce po obiedzie, a zaraz po niej nastąpił koncert, podczas którego każdy z zespołów zaprezentował własny program, a na finał wspólnie zostały wykonane trzy utwory: XVI-wieczna czeska pieśń „A na zemi upokojeni”, „Mazurek” Marcina Łukasza Mazura oraz słowacka piosenka ludowa „Tancuj, tancuj”. Zakończenie wspólnego koncertu zostało uświetnione wspaniałym tortem, wykonanym na tę okazję przez p. Edwarda Błaszczyka. W niedzielę 8 października Grodziski Chór Bogorya ozdobił swym śpiewem poranną mszę świętą w katedrze w Bańskiej Bystrzycy, po czym wyruszył w drogę powrotną.

 Wyjazd na Słowację był krótki, ale intensywny, owocny i kształcący. Bańska Bystrzyca powitała nas chłodną, ale słoneczną pogodą. Dziewczęta mieszkały w secesyjnym hotelu Národný dom, położonym nieopodal pięknego rynku, którego urozmaicona architektura zrobiła na chórzystkach duże wrażenie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku młodzież z Bańskiej Bystrzycy przyjedzie z rewizytą do Grodziska Mazowieckiego.

 Polsko-słowackie spotkanie chórów młodzieżowych zostało przygotowane wspólnie ze Szkołą Artystyczną im. Jána Cikkera, którą reprezentowali p. Lucia Kaššová i p. Martin Kašša. Spotkanie było w całości sfinansowane z europejskiego programu VISEGRAD FUND, któremu niniejszym składamy serdecznie podziękowania.

AUSTRIA 2023

 Po 12 latach Grodziski Chór Bogorya znowu udał się do Weiz – miasta partnerskiego Grodziska Mazowieckiego. 29 sierpnia, w przeddzień podróży, daliśmy koncert w Mediatece, którym zainaugurowaliśmy I Grodziską Senioradę, a już następnego dnia rano dziewczęta siedziały w autokarze, żeby na wieczór dojechać do nowoczesnego hotelu JUFA, w którym byliśmy zakwaterowani.

Plan trzydniowego pobytu był urozmaicony i dość intensywny. 31 sierpnia rano pojechaliśmy zwiedzać Graz, gdzie zobaczyliśmy m.in. renesansowy dziedziniec Parlamentu Styrii, wjechaliśmy kolejką linową na wzgórze zamkowe – Schlossberg, zwiedziliśmy filharmonię (Musikverein) i wysłuchaliśmy melodii granych przez zabytkowy kurant. Po południu oczywiście odbyła się półtoragodzinna próba w Hali Ludowej (Volkshalle) w Weiz.

 Piątek 1 września rozpoczęliśmy od trzygodzinnych nagrań w Hali Ludowej, po których poszliśmy na długi spacer z przewodnikiem po Weiz. Dominantą zwiedzania była prezentacja organów w bazylice Weizbergkirche podczas której mogliśmy zapoznać się z tajnikami budowy i działania instrumentu, a nawet przejść pomiędzy rzędami grających piszczałek. Wieczorem nadeszła chwila odpoczynku, którą niektóre dziewczęta wykorzystały na grę w kręgle w naszym hotelu.

 2 września przed południem mieliśmy trochę czasu wolnego, a po obiedzie szykowaliśmy się już do wieczornego koncertu w Hali Ludowej, który rozpoczął się o godz. 18. Przed nami wystąpił chór mieszany Voices Wides i dziecięcy chór miasta Weiz, a na początek i koniec koncertu wspólnie zaśpiewaliśmy „Music has brought us together” Jerryego Estesa w opracowaniu Johannesa Steinwendera – dyrygenta obu miejscowych chórów. Nasz występ został bardzo ciepło przyjęty, a szczególnym aplauzem publiczność nagrodziła nasze wykonanie utworu „Ich schreibe einen Brief” współczesnego austriackiego kompozytora Brunona Strobla.

 Wszystko co dobre się szybko kończy, więc już w niedzielę wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Grodziska, żeby zdążyć na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

 Przez cały pobyt w Austrii opiekowali się nami nasi przyjaciele Reinhard Gütl i Johannes Steinwender, którym niniejszym składamy najserdeczniejsze podziękowania – Vielen Dank!!!

INFORMACJE O CHÓRZE

Grodziski Chór Bogorya
Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9
05-825 Grodzisk Mazowiecki

Chór powstał w listopadzie 2000 r. przy Ośrodku Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem jest chórmistrz, nauczyciel i autor publikacji muzycznych dr Marcin Łukasz Mazur, funkcję drugiego dyrygenta pełni Anna Asińska.

KONTAKT

Telefon: +48 660 799 011
Email: mlmazur@bogorya.pl

Próby chóru odbywają się w Centrum Kultury w sali konferencyjnej na II piętrze

Grupa młodsza (klasy 1-6):
wtorek i piątek, 16.30-17.15

Chór koncertujący (od 7 klasy):
wtorek i piątek, 17.30-19

Media społecznościowe

Facebook   soundcloud