WYJAZD DO NIEMIEC I FRANCJI
Wakacje w 2024 r. były pracowite. W lipcu i w sierpniu odbyło się kilkanaście prób, podczas których chór szykował formę na kolejny wyjazd do Niemiec i Francji.
Tournée rozpoczęło się od pobytu w Neustadt an der Weinstraße, dokąd zespół dojechał 25 sierpnia wieczorem po całodniowej podróży. Po noclegu w schronisku młodzieżowym poniedziałek 26 sierpnia rozpoczął się w od zwiedzania zamku Hambach – miejsca o wielkich zasługach dla krzewienia wolności, demokracji i tolerancji – w którym w 1832 r. odbyła się demonstracja z udziałem ponad 30 000 obywateli różnych narodów, w tym licznych Polaków, co do dziś upamiętnia polska flaga, powiewająca na murach zamku. Po południu odbył się pierwszy występ Grodziskiego Chóru Bogorya w domu opieki Bürgerspital Wachenheim, po którym dziewczęta udały się jeszcze na krótkie zwiedzanie centrum miasta Neustadt. Koncert i program w Niemczech został zorganizowany przez p. Friederike Baum, której za to bardzo dziękujemy!
27 sierpnia chór udał się w dalszą drogę do Francji. Po drodze zaplanowany został dłuższy postój w Strasburgu, podczas którego dziewczęta zwiedziły katedrę i wybrały się na rejs statkiem wzdłuż starego miasta aż do siedziby Parlamentu Europejskiego. Wieczorem zespół dotarł do Port-sur-Saône, gdzie został przywitany przez liczną delegację złożoną z przedstawicieli miasta z p. Jean-Pascalem Mariotem, który organizował występy chóru na terenie Francji. Po powitaniu zespół został zakwaterowany w miejscowym schronisku młodzieżowym.
28 sierpnia rano odbyła się wycieczka do Besançon, gdzie chórzystki zwiedziły słynną cytadelę i spróbowały lokalnej specjalności Flammkuchen. Wieczorem wspólnie z chórem Vocalyse pod dyr. pp. Jacqueline i André Schwartzów odbył się koncert w kościele St. Étienne w Port-sur-Saône. Każdy z zespołów wykonał swój repertuar, a na zakończenie oba chóry wspólnie wykonały utwór „Mes precieux souvenirs” Michela Fugaina oraz „Mazurka” Marcina Łukasza Mazura.
Kolejny zabytek, zaprojektowaną przez Le Corbusiera kaplicę Notre Dame du Haut w Ronchamp, dziewczęta zwiedziły 29 sierpnia. Po wizycie w Ronchamp chór pojechał do romańskiego kościoła Notre-Dame la Blanche w Faverney, gdzie dokonał nagrań kilku utworów, a potem wraz z chórem Vocalyse wystąpił na ostatnim już koncercie podczas tej trasy, który odbył się w krużgankach byłego klasztoru.
30 sierpnia Grodziski Chór Bogorya wyruszył w drogę powrotną. Ostatnią noc dziewczęta spędziły w nowoczesnym hotelu Hegelmann w Żarskiej Wsi koło Zgorzelca i 31 sierpnia po południu dotarły Grodziska Mazowieckiego.
Wyjazd koncertowy do Niemiec i Francji odbył się w ramach współpracy naszego miasta z Port-sur-Saône i został objęty patronatem honorowym burmistrza Grodziska Mazowieckiego, DZIĘKUJEMY!!!
CZECHY 2024
Podobnie jak rok wcześniej, w 2024 r. Grodziski Chór Bogorya wziął udział w międzynarodowym spotkaniu chóralnym, które odbyło się w dniach 18-20 października w Prościejowie w Czechach. W spotkaniu chórów uczestniczyły dwa miejscowe chóry ze Szkoły Artystycznej im. Vladimíra Ambrosa: Kolotoč i Artcor. Ponadto Grodziski Chór Bogorya do udziału w wyjeździe zaprosił kilkanaście dziewcząt z chórów zaprzyjaźnionych szkół muzycznych w Grodzisku Mazowieckim, Pruszkowie, Skierniewicach, Sochaczewie i Żyrardowie.
Wyjazd z Grodziska nastąpił w piątek 18 października o 7 rano. Po południu, zaraz po przyjeździe do Prościejowa, w budynku Szkoły im. V. Ambrosa odbyły się wspólne warsztaty z miejscowymi chórami. Warsztaty prowadzili Anna Asińska, Zuzana Gašparová, Jana Krcháková i Marcin Łukasz Mazur.
W sobotę 19 października rano dziewczęta wyjechały na wycieczkę do Ołomuńca, gdzie zwiedziły budynek i weszły na wieżę ratusza, wysłuchały kurantów zegara miejskiego i zwiedziły katedrę. Po południu odbyła się druga faza warsztatów w Szkole Artystycznej im. Vl. Ambrosa, a po obiedzie wspólna próba, koncert i przyjęcie w pomieszczeniach Narodnego Domu – secesyjnego budynku mieszczącego teatr i sale recepcyjne, znajdującego się w centrum miasta. Podczas koncertu każdy z występujących zespołów wykonał własny repertuar, a na koniec wszyscy chórzyści zaśpiewali wspólnie 3 pieśni: „E-I-A-I-E” Hirini Melbourne, XVI-wieczną czeską pieśń „A na zemi upokojeni” oraz „A Child of Song” autorstwa A. Becka i D. Herringa.
W niedzielę 20 X na zakończenie pobytu w Czechach Grodziski Chór Bogorya zaśpiewał utwory religijne podczas mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Prościejowie, po czym udał się w drogę powrotną.
Polsko-czeskie spotkanie chórów młodzieżowych zostało przygotowane wspólnie ze Szkołą Artystyczną im. Vladimíra Ambrosa, którą reprezentowali p. dyr. Eliška Kunčíková i p. Zuzana Gašparová. Spotkanie było w całości sfinansowane z europejskiego programu VISEGRAD FUND, któremu niniejszym składamy serdecznie podziękowania
WIZYTA CHÓRU ZE SŁOWACJI
W dniach 7-10 czerwca 2024 r. w Grodzisku Mazowieckim miała miejsce rewizyta Bańskobystrzyckiego Chóru Dziecięcego, działającego przy Szkole Artystycznej im. Jána Cikkera. Było to już drugie spotkanie naszych zespołów: pierwsze odbyło się jesienią na Słowacji, a teraz – pod zmienioną już nazwą – dziewczęta z Bańskiej Bystrzycy przyjechały do Polski.
Program muzyczny był intensywny. W piątek i sobotę późnym popołudniem odbyły się wspólne warsztaty chóralne, a w niedzielę nastąpiło uroczyste zakończenie w formie koncertu w Mediatece. Podczas koncertu oba chóry zaprezentowały swój repertuar, a na koniec wspólnie zostały zaśpiewane dwie słowackie pieśni ludowe: Oddavac še budu i Tancuj, tancuj w opracowaniach Ivana Hrušovskiego i Miroslava Reichla oraz dwa utwory Marcina Łukasza Mazura: Canzonetta i Mazurek. Koncertem dyrygowali i chórom akompaniowali słowaccy i polscy pedagodzy: Martin Kašša, Lucia Kaššová, Martina Saksová, Zuzana Sochuľáková, Anna Asińska i Marcin Łukasz Mazur.
Oprócz prób i koncertu nasi goście mieli też bogaty program turystyczny. W sobotę i w niedzielę zwiedzili Zamek Królewski, Stare Miasto, obejrzeli panoramę Warszawy z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i zobaczyli centrum stolicy.
10 czerwca, na zakończenie pobytu, Bańskobystrzycki Chór Dziecięcy został przyjęty w Centrum Kultury przez p. Burmistrza Tomasza Krupskiego, dla którego wykonał jedną ze słowackich pieśni ludowych. Mamy nadzieję, że współpraca dziecięco-młodzieżowych chórów z Grodziska Mazowieckiego i Bańskiej Bystrzycy będzie kontynuowana.
Spotkanie było w całości sfinansowane z europejskiego programu VISEGRAD FUND, któremu niniejszym składamy serdecznie podziękowania.
INFORMACJE O CHÓRZE
Grodziski Chór Bogorya
Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9
05-825 Grodzisk Mazowiecki
Chór powstał w listopadzie 2000 r. przy Ośrodku Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem jest chórmistrz,
nauczyciel i autor publikacji muzycznych dr Marcin Łukasz Mazur, funkcję drugiego dyrygenta pełni Anna Asińska.
KONTAKT
Telefon: +48 660 799 011
Email: mlmazur@bogorya.pl
Próby chóru odbywają się w Centrum Kultury w sali konferencyjnej na II piętrze
Grupa młodsza (klasy 1-6):
wtorek i piątek, 16.30-17.15
Chór koncertujący (od 7 klasy):
wtorek i piątek, 17.30-19
Media społecznościowe